-->
 • 'مرداب شهر تاریخی فرح آباد

  مرداب شهر تاریخی فرح آباد

  استان مازندران، جاده فرح آباد، شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'پل صفوی نه چشمه شهرفرح آباد

  پل صفوی نه چشمه شهرفرح آباد

  استان مازندران، جاده فرح آباد، شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'حمام خزینه ای قاجاری فرح آباد

  حمام خزینه ای قاجاری فرح آباد

  استان مازندران، جاده فرح آباد، شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'شهر ساحلی و تاریخی فرح آباد

  شهر ساحلی و تاریخی فرح آباد

  مازندارن - شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'پل چوبی

  پل چوبی

  استان مازندران، جاده فرح آباد، شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'اسکله

  اسکله

  مازندارن شهرستان ساری شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'ساحل فرح آباد مازندران

  ساحل فرح آباد مازندران

  استان مازندران، جاده فرح آباد، شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
 • 'مسجد فرح‌آباد

  مسجد فرح‌آباد

  مازندارن شهرستان ساری شهر ساحلی فرح آباد

  اطلاعات بیشتر
اطلاعات بیشتر

مرداب شهر تاریخی فرح آباد

✳️مرداب شهر تاریخی فرح آباد، زیبا، جذاب، وسیع، دل انگیز و بی نظیر، نقاشی استاد بزرگ کمال الملک که در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این مرداب که عمدتا” محصول تغییر مسیر چند کیلومتری رود تجن در آستانه پیوستن به دریا موسوم به دهنه یا دهانه است، به اندازه ای زیبا و شاه پسند است که زیباترین خاطرات را برای گردشگران داخلی و خارجی به یادگار گذاشت. این تالاب برخوردار از آبی آرام و شبه ساکن و قابل قایقرانی، پدالورانی، ماهیگیری و نیز گرفتن عکسهای خاطره انگیز است. کسی تردید ندارد که این مرداب یا تالاب، در زیبایی و خواص اقلیمی، تنه به تنه مرداب انزلی زده و حتی بلحاظ مطالعاتی نیز توجه بسیاری از پژوهشگران علمی را نیز به خود جلب کرده است. این تالاب در شمال فرح آباد و در منطقه ای موسوم به نفتی و دقیقا” در چندمتری دریای خزر واقع شده و از وسعت قابل توجهی برخوردار است. تذکر اینکه طبق نقل قول بخاطر حفر و پلمپ چاه نفت کشف شده، اهالی این مرداب را نفتی نامگذاری کرده اند.

اطلاعات بیشتر

پل صفوی نه چشمه شهرفرح آباد

✳️ پل صفوی نه چشمه شهرفرح آباد پلی آجری با قدمت ۵۰۰ ساله و مطابق الگوی معماری سی و سه پل و پل خواجوی اصفهان که قربانی کینه ورزی روسها واقع شده و به بهانه جلوگیری از پیشروی آلمانها، در جریان جنگ جهانی دوم بمباران شده است. پل نه چشمه دو طرف رود تجن را در شهر تاریخی فرح آباد بهم وصل کرده و نقش ارزنده ای در اقتصاد دریایی مخصوصا” اقتصاد شیلاتی و گمرکی در بندر فرح آباد داشته است. این پل هم اکنون نیز قربانی بی توجهی میراث فرهنگی مازندران بخاطر عدم ترمیم آن است. این پل توسط طراح شهر اصفهان ساخته شده و در صورت ترمیم، گردشگران و پژوهشگران می توانند بازدید از آن را جایگزین بازدید از سی و سه پل کنند. در اسناد تاریخی از این پل، بعنوان پل هفت چشمه نیز نام برده شد. آنچه که امروزه مشاهده می شود، دو دهنه پل تخریب شده در داخل رود تجن و چهار دهنه سرپاست. متأسفانه احداث حمام قاجاری در ورودی پل موجب انزوای آن شده است.

اطلاعات بیشتر

حمام خزینه ای قاجاری فرح آباد

✳️حمام خزینه ای قاجاری فرح آباد قدیمی ترین حمام منطقه عمومی فرح آباد و شمال شهرستان ساری، حمام دو قلوی مستقل مردانه و زنانه، حمام آجری، محرابی، گنبدی، کوره ای، دارای فضاهای کاملا” متنوع اعم از رختکن، چایخانه و محل پذیرایی، حوض های خزینه ای و معمولی، اتاقک ها و دوش های نمره ای، تطهیرخانه، صحن های وسیع با دماهای متنوع، کوره های زیرزمینی، استراحتگاه، تنفس گاه، محل گپ و گفت، سرویس بهداشتی، رختشوی خانه و ... این حمام در چندین مرحله تعمیر و بازسازی اساسی شده و در چهار دهه اخیر بخاطر گسترش استفاده از حمام های خانگی تعطیل و به حال خود رها شده است. اخیرا” تلاشهایی برای بازسازی مجدد آن جهت تبدیل به یک مکان گردشگری تاریخی از سوی شهرداری فرح آباد در شرف انجام است که البته هنوز خروجی آن نامشخص است. حمام عمومی فرح آباد همواره مورد استفاده شهروندان فرح آباد و اهالی روستاهای اطراف قرار می گرفت. لطفا” در بازسازی این مکان تاریخی و خاطره انگیز جدیت داشته باشید.

اطلاعات بیشتر

شهر ساحلی و تاریخی فرح آباد

نام قبلی شهر فرح آباد، روستای خوش آب و هوا و ساحلی و جنگلی طاهان واقع در ۲۰ کیلومتری شهر ساری بود که در سال ۱۰۲۵ هجری قمری یعنی بیش از ۴۲۰ سال پیش، شاه عباس بزرگ و ملازمان رکابش در یک گشت شکاری که از سواحل بهشهر آغاز کرده بودند، به طاهان رسیده و شب را در طاهان بیتوته کردند. موضوع جالب توجه اقامت شبانه شاه عباس و همراهان که در چادرهای شکارگاهی اتفاق افتاده بود، تأثیر بادهای خزری و هوای خنک طاهان در آن گرمای جانفرسا و استراحت بی دغدغه آنها بود. شاه عباس که بشدت احساس خوشی می کرد، از فرح بخشی آب و هوا و بادهای خزری بسیار گفت و برای ساخت یک اقامتگاه تابستانه در طاهان اظهار تمایل کرد. مشاوران و ملازمان بر اساس اظهارات شاه عباس، در اولین گام نام روستای طاهان را به شهر فرح باد تغییر دادند تا بر فرح بخشی باد خزری فرح آباد تأکید کنند و بلافاصله با دستور شاه عباس، پروژه ایجاد شهر فرح آباد و احداث دارالسلطنه عباسی یا صفوی کلید خورد و معمار شهر اصفهان به فرح باد فراخوان شد و کاخ جهان نما با معماری عالی قاپو، پل نه‌چشمه با معماری سی و سه پل و پل خواجو، بازار با معماری بازار اصفهان، حمام با معماری حمام صفوی، مسجدامام حسن مجتبی(ع) با معماری مسجد امام اصفهان، تفرجگاه رود تجن با معماری زاینده رود اصفهان، کاروانسرا با معماری اصفهان، قلعه و سنگر و برج و سایر کاخهای جانبی و جاده های دسترسی و کمربندی ها با سرعت بی نظیری آغاز شد. شاه عباس برای تسریع در احداث شهر فرح آباد، برای اولین بار اجازه احداث همزمان کلیسا و کنیسه را هم در فرح باد داده و حتی مجوز آزادی اسرای خارجی را مشروط به اقامت دائم در فرح باد صادر کرد و در طرفةالعینی جمعیت شهر فرح باد را از مرز ۵۰ هزار نفر عبور داد. حضور نوروزی، بهاری و تابستانی شاه عباس در فرح باد اولا رونق کاخ بهشهر را کم‌کرد و ثانیا” فرح باد را محور سفر مقامات خارجی کرد و حتی جهانگردان زیادی را به فرح باد آورد و در باره فرح باد مطالب زیادی به نگارش درآمد که در نسخه های تاریخی موجود است که از جمله پیتردلاواله ایتالیایی، شهر فرح باد را که البته فرح آباد هم نوشته می شد، بزرگتر و پررونق تر از شهرهایی مانند قسطنطنیه و رم ذکر کرده و از کاخ شاه عباس به دارالحکومه تابستانی صفوی و در اسناد دیگری نیز به دارالسرور عباسی تعبیر می کردند. اکنون نام رسمی این شهر، فرح آباد است اما اهالی همچنان آن را فرح باد تلفظ می کنند

اطلاعات بیشتر

پل چوبی

پل چوبی راه ارتباطی شهر و روستاها در شهر ساحلی فرح آباد مازندران

اطلاعات بیشتر

اسکله

شهر بندری بزرگ با اسکله ها، کاخها، بازار، برجها و باروها، كاروانسراها، قلعه ها، پلها، حمام ها، پاركها و مسجد جامع بزرگ و انبوه جمعیت باملیت های گوناگون در اوج شکوه، بندرگاهی که ناصرالدین شاه به تفصيل و شگفتانه از شکوه كم نظير آن میگوید و مى ستايد!

اطلاعات بیشتر

ساحل فرح آباد مازندران

ساحل فرح آباد ساری که خود بومیان آن را با نام خزر آباد می شناسند از معروف ترین سواحل شمال ایران با کلی امکانات رفاهی ، اقامتی و تفریحی در بین مسافران می باشد، این منطقه از مرکز شهر ساری سی و پنج کیلومتر فاصله دارد و در ایام نوروز و فصول توریستی سال محلی برای بر پایی چادرهای مسافرتی گردشگران می شود، امکانات خوبی نظیر سوئیت های مبله، کافه رستوران ، پارکینگ و آلاچیق باعث شده تا بتوان در اینجا شبانه روزی اقامت کرد.

اطلاعات بیشتر

مسجد فرح‌آباد

مسجد فرح‌آباد بخشی از مجموعه تاریخی شهرفرح آباد است که در دوران صفویه (شاه عباس اول) با سیاق معماری مکتب اصفهان احداث گردیده‌است.در بنا کتیبهٔ تاریخ‌دار یافت نشده‌است اما بنای آن را حدود سال ۱۰۲۵ هجری قمری تخمین می‌زنند.[۱] مجموعه فرح آباد که شاه عباس بخشی‌هایی از دوران سلطنت خود را در آن گذرانده‌است شامل مسجد، پل و کاخ جهان‌نما می‌شده‌است که از ان میان تنها مسجد به دلیل موقعیت مردمی اش بجا مانده‌است. [۲] این مسجد که در فاصله ۲۵ کیلومتری ساری و ۲ کیلومتری دریای خزر واقع شده، طیق برنامه‌ریزی انجام شده به موزه تشیع شمال کشور تبدیل می‌گردد.

اقامتگاه ها

شما میتوانید اقامتگاه موردنظر خود را رزرو کنید


اخبار محلی

از اخرین اخبار روستای خود در این سایت مطلع شوید

اطلاعات بیشتر

تأسیس مرکز فرح آباد شناسی و تحقیق و تدوین آثاری ماندگار

نشست تخصصی مهندس شکیبافر شهردار فرح آباد با دکتر جهانگیر نصری اشرفی جهت تأسیس مرکز فرح آباد شناسی و تحقیق و تدوین آثاری ماندگار در عرصه تای مختلف تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، اقلیمی و گردشگری و متعاقب آن بازدید مشترک از پروژه موزه حمام خزینه ای و قدیمی قاجاری جهت آشناکردن اولیه ایشان با تاریخ حجیم فرح آباد در صحنه و کتب معتبر و تحقیقاتی تاریخی

اطلاعات بیشتر

تأسیس مرکز فرح آباد شناسی

مرکز فرح آباد شناسی در شهر ساحلی و تاریخی فرح آباد ایجاد می شود. به پیشنهاد مهندس حسین شکیبافر شهردار فرح آباد و تصویب شورای اسلامی شهر فرح آباد، برای افزایش دامنه تحقیقات تاریخی و احصاء آثار مکتوب و نیز ثبت میدانی اماکن تاریخی اعم از صفویه و قاجاریه فرح آباد، به تأسی از شهرهای بزرگ تاریخی، مرکزفرح آبادشناسی تأسیس می شود. بر اساس این طرح و مصوبه شورای شهر، مرکز فرح آباد شناسی با اهتمام و به مسئولیت شهرداری فرح آباد، به زودی جهت انجام امورات فرهنگی، هنری، اجتماعی، مردم شناسی و... در راستای معرفی، توسعه و مدیریت پایدار شهر ساحلی و تاریخی فرح آباد آغاز بکار می نماید.

اطلاعات بیشتر

سرمایه گذاری و اجرای پروژه های ارزشمند جهادی

جلسه مشترک مهندس شکیبافر شهردار و حاج حجت اله بخشیان رئیس شورای شهرفرح آباد با مهندس اقبالپور رئیس بسیج سازندگی سپاه کربلای استان پیرامون پذیرش، سرمایه گذاری و اجرای پروژه های ارزشمند جهادی در سطح شهر فرح آباد.

اطلاعات بیشتر

پروژه موزه ای حمام قدیمی و خزینه ای قاجاریه شهر فرح آباد

بازدید مشترک و نوبه ای مهندس شکیبافر شهردار فرح آباد و حاج حجت الله بخشیان رئیس شورای اسلامی شهر فرح آباد از سطح شهر و بررسی وضعیت کنونی پروژه موزه ای حمام قدیمی و خزینه ای قاجاریه شهر فرح آباد که طبق دستور شهردار، کارگران در حال تمیزکاری اطراف این حمام ارزشمند قاجاری هستند.

اطلاعات بیشتر

جذب اعتبارات در حوادث احتمالی

متعاقب بازدید میدانی مدیرکل بحران استان از پروژه های مرتبط با بحران، بلافاصله نشست صمیمانه دکتر احمدی مدیر کل محترم مدیریت بحران استانداری با بخشدار، شهردار، رئیس و دبیر شورای شهر و کارشناس اموال و مستغلات استانداری جهت تعیین مسیر جذب اعتبارات در حوادث احتمالی برگزار و تصمیمات عملیاتی اتخاذ شد.

اطلاعات بیشتر

برنامه های هفته دفاع مقدس

نشست صمیمی سرهنگ ساعی معاون سپاه ناحیه ساری و سرهنگ محمدیان فرمانده حوزه مقاومت امام رضا(ع) فرح آباد با مهندس شکیبافر شهردار فرح آباد و مهندس طالبی دبیر شورای شهر فرح آباد در خصوص برنامه های هفته دفاع مقدس و ارزیابی عملیاتی برنامه های محول به شهرداری

اطلاعات بیشتر

عملیات اجرایی لایروبی کانال انتقال آبهای سطحی

به گزارش روابط عمومی شهرداری فرح آباد بازدید شکیبافر شهردار فرح آباد از عملیات اجرایی لایروبی کانال انتقال آبهای سطحی

اطلاعات بیشتر

داحی حاج محمدرضا بذری در حسینیه ارشاد شهر فرح آباد

مداحی حاج محمدرضا بذری در حسینیه ارشاد شهر فرح آباد بمناسبت سومین روز شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش، حاج محمدرضا بذری مداح شهیر مازندرانی که مفتخر به مداحی در محضر مقام عظمای ولایت و رهبری است، عصر امروز در حسینیه ارشاد شهر فرح آباد با رعایت پروتکل بهداشتی در جمع عزاداران شهر فرح آباد، مداحی شورانگیزی نمود. گفتنی است این مراسم توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر فرح آباد برگزار گردید.

اطلاعات بیشتر

بازدید شبانه رئیس شورای شهر حاج حجت اله بخشیان و مهندس شکیبافر شهردار فرح آباد از داخل شهر فرح آباد

براساس بازدید شبانه رئیس شورای شهر حاج حجت اله بخشیان و مهندس شکیبافر شهردار فرح آباد از داخل شهر فرح آباد در خصوص خاموشی معابر برق و گرفتن آمار لامپهای سوخته و تامین لامپ توسط شهرداری و با همکاری اداره برق فرح آباد توسط آقای ابراهیم رضائی تعویض گردید.

اطلاعات بیشتر

مراسم عزاداری محرم الحرام در حسینیه ارشاد فرح آباد با حضور شهردار محترم فرح آباد، اعضای محترم شورای اسلامی شهر فرح آباد و با سخنرانی حجت‌الاسلام دهقانزاد پیرامون حس مسئولیت و منقبت حضرت ابوالفضل العباس برگزار گردید.

مراسم عزاداری محرم الحرام در حسینیه ارشاد فرح آباد با حضور شهردار محترم فرح آباد، اعضای محترم شورای اسلامی شهر فرح آباد و با سخنرانی حجت‌الاسلام دهقانزاد پیرامون حس مسئولیت و منقبت حضرت ابوالفضل العباس برگزار گردید.

فروشگاه ها

فروشگاه های محلی

تماس با ما:
 • آدرس: تهران خیابان تیموری میدان حسن حسینی خیابان حبیب اله شمالی
  پلاک 56 مرکز نوآوری شریف
 • ایمیل: [email protected]
 • سایت: idpz.ir
 • تلفن: 021-40665163