قومیت ها
نویسنده:-


رسومات بندر حسینهدمام زنی بندر حسینه ی استان هرمزگان

قومیت ها
نویسنده:u40


لباس ها و ساز هالباس های زیبا و ساز های مردم سیریک استان هرمزگان

غذاهای محلی
نویسنده:عابدی


شفته اراکیمواد لازم برای ۶ نفر گوشت چرخ‌کرده: ۵۰۰ گرم آرد نخودچی: به مقدار لازم و به‌دلخواه پیاز: ۱ عدد جعفری (ساطوری شده): ۳ قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری نمک و فلفل: به مقدار لازم زمان تهیه ۴۰ دقیقه زمان پخت ۶۰ دقیقه روش تهیه: * در ظرفی مناسب رب گوجه‌فرنگی را به همراه یک قاشق روغن تفت می‌دهیم و به آن مقداری آب اضافه می‌کنیم تا به جوش آید. * در این فاصله پیاز را رنده می‌کنیم و با گوشت، آرد نخودچی، جعفری، نمک و فلفل مخلوط کرده و خوب ورز می‌دهیم. * آرد نخودچی را باید مقداری اضافه کنیم که مواد دیگر به دست ما نچسبد و مثل مواد کوفته تبریزی منسجم و چسبنده شوند. * از مواد گلوله‌هایی به اندازه گردو درست می‌کنیم و در سس گوجه‌فرنگی در حال جوش می‌ریزیم تا بپزد.

غذاهای محلی
نویسنده:عابدی


خورشت انار بیجسبزی ها را پاک کنید و بشوئید. بعد از اینکه آبشان رفت ، خیلی ریز خرد کنید.سپس در روغن تفت دهید. پیاز را رنده کنید و به همراه نمک ، فلفل به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و با هم مخلوط کنید. از مواد گوشت ، کوفته های کوچکی درست کنید و کنار بگذارید. مغز گردو را بسابید تا نرم شود سپس گردو را با 4 لیوان آب و کمیزردچوبه روی حرارت قرار دهید تا بپزد و به روغن بیفتد.پس از پخت گردو ، سبزی را به آن اضافه کنید و بگذارید تا بجوشد.  سپس کوفته ها را داخل خورشت در حال جوش بریزید و حرارت را زیاد کنید تا کوفته ها باز نشوند و خورش جا بیفتد. در آخر پخت خورش ،رب انار یا آب انار ترش را به آن اضافه کنید و حرارت را کم کنید تا کوفته ها پخته شوند و مثل خورش فسنجان قوام داشته باشند.

دهکده هوشمند
اطلاعات بیشتر
باور های محلی
نویسنده: بدون نام


بستن نان به کمر عروس*بستن نان به کمر عروس در برخی مناطق شمالی، این رسم وجود دارد که به هنگام عصر عروسی، داماد اسبی را تزئین می کند و به همراه خانواده به دنبال عروس می روند و وقتی که به محل زندگی عروس رسیدند با شیرینی و شربت از آن ها استقبال می شود و بعد برادر یا پدر عروس، تکه نانی را با یک شال سفید و یا سبز رنگ به کمر عروس می بندند به این امید که فرزند اول او پسر باشد، این رسم موجب تعجب گردشگران تور شمال گشته است.

خراسان رضوی
اطلاعات بیشتر
باور های محلی
نویسنده: بدون نام


مراسم باران خواهی در مشهدمراسم باران خواهی در مشهد مراسم باران خواهی از مهم ترین آداب و رسوم مردم مشهد محسوب می شود، از قدیم الایام منطقه خراسان شاهد کم آبی و بارش اندک بوده است، به همین دلیل در اکثر شهرها و روستاهای آن مراسم باران خواهی به عنوان آداب و رسوم مطرح بوده است و در حقیقت جزئی از آداب و رسوم در مشهد محسوب می شود. مراسم باران خواهی به این گونه است که زنان و دختران از چوب و پارچه عروسکی را می ساختند و آن را در سطح محلات می چرخاندند و با خواندن شعر و قسم دادن به اسما مقدس طلب بارش باران می کردند. گردانندگان عروسک با این کار خود از مردم برای پختن آشی کمک می خواستند و کسانی که به آن ها مواد آش را می رساندند کمی آب هم روی آن عروسک ها می ریختند و زیر لب نیز شعر یا دعایی برای طلب باران می خواندند. همچنین در مراسم باران خواهی در مشهد نماز نیز بر بالای تپه ای خوانده می شد و اعتقاد بر این بود که حتما باران خواهد بارید.

دهکده هوشمند
اطلاعات بیشتر
رسم و رسوم
نویسنده: بدون نام


دود دادن اسپنددود دادن اسپند همیشه شنیده ایم که اسپند چشم بد را از ما دور می کند و اغلب مادرها این کار را برای فرزندانشان انجام می دهند. اسپند اصالتا گیاه بومی آسیا است و در خاورمیانه و قسمت ‌هایی از آسیای جنوبی، بخصوص هند و پاکستان رشد می ‌کند. شاید جالب باشد بدانید در ترکیه هم از اسپند استفاده می کنند اما نه اینگونه آن ها کپسول‌ های خشک شده اسپند را برای محافظت از چشم بد در خانه ‌ها و داخل ماشین ‌های خود آویزان می ‌کنند. مراکشی ها نیز برای محافظت از جن اسپند را به کار می برند..

قومیت ها
نویسنده: بدون نام


اعراب خوزستانبه خوزستان دیار اعراب خوش آمدین به خوزستان سفر کنید تا از مهمان نوازی مردم خونگرم این خطه کمال لذت را با امنیت بالا ببرید

زیبادشت فرخ آباد
اطلاعات بیشتر
نام آوران
نویسنده:مهرداد امیدی


شاعر : سید ابوالقاسم حیاتی متخلص به حرباغمت شکست دل مرا بدون هیج درنگ مقاومت نکند شیشه درمقابل سنگ هرآنچه بشکندازارزش اوفتدجزدل هرآنشکسته صدا میکند مگردلتنگ سید ابوالقاسم حیاتی متخلص به حربا.یکی از بنیان گذاران انجمن ادبی فرخی یزدی کرج.

تماس با ما:
  • آدرس: تهران خیابان تیموری میدان حسن حسینی خیابان حبیب اله شمالی
    پلاک 56 مرکز نوآوری شریف
  • ایمیل: [email protected]
  • سایت: idpz.ir
  • تلفن: 021-40665163